Tropenmuseum
Hoofdmenu

Nieuwe collectie: 2007

Met behulp van gelden van de Bankgiro Loterij is het Tropenmuseum in staat gesteld bijzondere collectievoorwerpen aan te kopen. In 2007 heeft het Tropenmuseum een unieke Indonesische zilvercollectie uit Yogyakarta verworven. De collectie bestaat uit meer dan 130 voorwerpen, variërend van een theeservies tot poederdoos, van spiegel tot servetring. Met deze aankoop heeft het Tropenmuseum de grootste en meest volledige collectie Yogya zilver van Nederland in haar bezit.

Servies op dienblad

Yogya zilver is het genre zilverwerk dat zich ontwikkelde in Yogyakarta en vooral in het nabijgelegen stadje Kotagedé, op Java, Indonesië. De bloeitijd van het Yogya zilver lag tussen 1930 en 1942. Yogya zilveren objecten zijn Europese luxe voorwerpen, gemaakt voor feestelijk gedekte tafels, schrijfbureaus, rokershoeken en toilettafels. De ornamenten van dit ‘Europese’ zilverwerk zijn ontleend aan Javaanse religieuze monumenten. De versiertechniek, om het ornament te verkrijgen, heeft als basistechniek het drijven.

Een nieuwe Javaanse kunst

Mevrouw A.M. van Gesseler Verschuir-Pownall, de echtgenote van de gouverneur van Yogyakarta, woonde van 1929 tot 1933 in Yogyakarta. Zij was een van degenen die zich ten doel stelde de achteruitgang van de kunstnijverheid tegen te gaan. Ze gaf tekeningen van ornamenten van hindoeïstische en boeddhistische monumenten op Midden-Java aan de zilversmeden. Ook gaf ze hen voorbeelden van de voorwerpen die Europeanen in Nederlands-Indië in hun huizen gebruikten. Zo kwam er mede door haar inzet vanaf 1930 een opleving in de zilversmeedkunst van Kotagedé en Yogyakarta.

Een deel van de aangekochte werken was in 2005 al in het Tropenmuseum te zien in de tentoonstelling ‘Yogya Zilver, een nieuwe Javaanse kunst’. Van één van de particuliere bruikleengevers van die tentoonstelling is de 130 delen tellende verzameling gekocht. De verwerving is een belangrijke aanvulling op de al aanwezige koloniale collectie van het Tropenmuseum.


Koninklijk Instituut voor de Tropen