Tropenmuseum
Hoofdmenu

Kritische kunst uit Indonesië

Heri Dono - Political clowns

Het hedendaags universum van kunstenaar Heri Dono 

Kritische kunst uit Indonesië in het Tropenmuseum

Overzichtstentoonstelling ‘De Dono Code’

10 september 2009 t/m 28 februari 2010 in de Parkzaal van het Tropenmuseum

Vanaf 10 september toont het Tropenmuseum een overzichtstentoonstelling van de Indonesische kunstenaar Heri Dono (Jakarta, 1960). Dono is woonachtig in Yogyakarta en is Indonesië’s meest bekende internationale kunstenaar. Met zijn schilderijen, beelden en installaties geeft hij een kritische en vaak humoristisch commentaar op actuele, politieke en maatschappelijke problemen in zijn land. Nooit eerder was een overzicht van zijn oeuvre in Nederland te zien. De tentoonstelling ‘De Dono Code’ duurt tot en met 28 februari 2010.

Heri Dono maakt gebruik van elementen uit volkstradities die iedereen in Indonesië kent: het wayangspel, het leven van de gewone man, een becakrijder en tau tau beelden van de Toradja in Sulawesi. Dono combineert deze elementen met beelden uit het collectief bewustzijn. Zo haalt hij bijvoorbeeld inspiratie uit wereldwijd, befaamde striphelden als Flash Gordon. Door het verzamelen van materiaal uit verschillende werelden, creëert hij een geheel eigen beeldtaal waarin beeld, geluid, schaduw en beweging een directe dialoog aangaan met het publiek en de rol van het individu in de maatschappij onderzoeken.

Dono’s universum

Belangrijk in het werk van Heri Dono is dat wat je ziet nooit een eendimensionale werkelijkheid vertegenwoordigt. Hij houdt van het spelen met woorden (een onderdeel van de Javaanse cultuur), beelden en ‘vaste waardheden’. Zo worden mensen vaak afgebeeld als poppen, engelen, monsters, clowns en koningen. ‘Vaste’ gegevens als boven en beneden, links en rechts, man en vrouw verschuiven constant waardoor steeds nieuwe verhoudingen ontstaan. Veelvoorkomende onderwerpen in zijn werk zijn: het schoolsysteem in Indonesië, corruptie, de invloed van massamedia, macht en politieke figuren. Naast schilderijen en installaties maakt Dono ook multimediale performances waarin actuele onderwerpen aan bod komen. Zelf benadrukt hij dat politiek niet het belangrijkste element is in zijn werk.

Een eigen code

De manier waarop Dono lokale kunstvormen en volkstradities gebruikt in zijn werk, is verre van traditioneel. Door te verwijzen naar voor iedereen bekende beelden, bereikt hij zijn publiek op een directe manier. Zoals in het satirische kunstwerk Political clowns (zie foto), dat in 1999 de wereld over reisde. In deze installatie zijn vijftien enorme clownshoofden te zien die afhankelijk zijn van een infuus. De groteske hoofden vormen een directe verwijzing naar lokale kunst. Het beeld van de clown, een veelvoorkomend element in Dono’s kunst, verwijst naar de rol van de drie clowns Semar, Gareng, en Petruk uit traditionele wayangspelen. In deze spelen worden deze clowns worden vaak gebruikt om kritiek te uiten op sociale en politieke problemen.

Glocal artist

Dono kan met recht een glocal artist worden genoemd: een begrip waarin de woorden local en global samenkomen. Zijn beeldverhaal gaat over de veranderende Indonesische samenleving die niet losstaat van ontwikkelingen in de rest van de wereld. Dat beeldverhaal is voor een breed publiek bedoeld, het is weliswaar gecodeerd (want politici bekritiseren was in Indonesië lang een gevaarlijke activiteit), maar toch herkenbaar en begrijpelijk. Glocal art laat zien hoe locale bronnen in een tijd van globalisering voeding blijven bieden voor kunstenaars om iets te zeggen over de wereld om hen heen. Dono houdt niet van het onderscheid tussen high art en low art. Nooit kopieert hij traditionele kunst letterlijk, hij speelt met het beeldmateriaal in een eigen stijl die is beïnvloed door diverse Europese kunstenaars, zoals Matisse en Picasso, en door kunststromingen als Cobra, het nouveau réalisme en fluxus.

Publicatie

Bij de tentoonstelling komt een gelijknamige catalogus waarvan het eerste exemplaar op de opening zal worden aangeboden aan de kunstenaar. De auteurs zijn Helena Spanjaar en Wouter Welling.

Over het Tropenmuseum

Het Tropenmuseum presenteert, onderzoekt en bevordert de kennis van en wisselwerking tussen culturen. Het biedt beleving en ervaring voor een breed en divers publiek, waarbij alle museale middelen worden ingezet: tentoonstellingen, collecties en deskundigheid, publicaties, het historische gebouw, educatieve- en andere activiteiten. Het museum van het Koninklijk Instituut voor de Tropen is internationaal actief in het kader van cultuur en ontwikkeling. Het Tropenmuseum wordt ondersteund door de BankGiro Loterij.

Bezoekadres:
Linnaeusstraat 2
Amsterdam
020-568 8200

tropenmuseum@kit.nl
www.tropenmuseum.nl

Het Tropenmuseum is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur.
Op 5, 24 en 31 december is het museum open tot 15.00 uur.
Gesloten op 1 januari, 30 april, 5 mei en 25 december.


Noot voor de redactie, niet voor publicatie.

Voor meer informatie kunt u contact opnemen met het Tropenmuseum, Anna Brolsma, tel. 020 – 568 84 22 of per e-mail a.brolsma@kit.nl.


Persfoto's


35338
Heri Dono - Political clowns

Download JPG (0.23 MB)

37119
Heri Dono - Ceremony of the Soul

Download JPG (0.3 MB)

37120
Heri Dono - Fermentation of Mind

Download JPG (0.24 MB)

37121
Heri Dono - Flying Angels

Download JPG (0.46 MB)

37122
Heri Dono - Flying Angels (detail)

Download JPG (0.44 MB)

37123
Heri Dono - Flying in a Cocoon

Download JPG (0.32 MB)

37124
Heri Dono - Museum of Etnography

Download JPG (0.35 MB)

37125
Heri Dono - The capture of Prince Diponegoro

Download JPG (0.55 MB)

37126
Heri Dono - Wayang Legenda

Download JPG (0.21 MB)

37129
Heri Dono - Political clowns 2

Download JPG (0.29 MB)

37979
Overzicht persfoto's - Heri Dono

Voor bijschriften en extra persfoto's: Anna Brolsma, tel. 020 – 568 84 22 of per e-mail a.brolsma@kit.nl.

Captions and extra press photos: Anna Brlosma, tel. 020 – 568 84 22 or e-mail a.brolsma@kit.nl.

Download JPG (1.19 MB)

38626
Heri Dono - 03

Foto: Irene de Groot (Tropenmuseum)

Download JPG (3.49 MB)

38628
Heri Dono - 02

Foto: Irene de Groot (Tropenmuseum)

Download JPG (3.27 MB)

38629
Heri Dono - 04

Foto: Irene de Groot (Tropenmuseum)

Download JPG (4.51 MB)

38633
Heri Dono - 01

Foto: Irene de Groot (Tropenmuseum)

Download JPG (3.52 MB)


Koninklijk Instituut voor de Tropen